UPRAVNA DELITEV AVSTRALIJE

NOVI JUŽNI WALES


Je najstarejša država Avstralije. Ponaša se s tem, da je nižavje ob obali Tihega oceana najpogosteje naseljeno in industrijsko najbolj razvito. V mestih Newcastle in Wollongong, ki ležita v bližini prestolnice te države, Sydneya, pridobijo veliko premoga in izdelajo pomembne količine jekla.

Čudovite Modre gore za Sydeyjem spadajo k Velikem razvodnemu gorovju. Na ogrskih planotah in zahodnih pobočjih, kjer so pašniki, polja in gozdovi izvirata reki Darling in Murray, ki tečeta proti notranjosti dežele. Reka Murray namaka Riverino, kmetijsko območje, kjer pridelujejo žita in sadje.

V rudarskem mestu Broken Hill, ki leži 1170 kilometrov zahodno od Sydneya, pridobijo svinec, srebro in kositer.


Pristaniški most in operna hiša v Sydneyu sta svetovno znana simbola avstralske blaginje. Most so odprli leta 1932, skupna dolžina 1149 m. Po mestu so speljani osempasovna cesta, dve železniški progi, pločnik za pešče, dve železniški progi. Operno hišo so dokončali leta 1973, zasnoval jo je arhitekt Ove Arup.

VIKTORIJA

V najmanjši avstralski državi živi četrtina prebivalcev. Glavno mesto Melbourne je predvsem industrijsko središče skupaj z Novim Južnem Walesom pa si deli bogato poljedelsko in sadjarsko območje ob reki Murray, po kateri teče meja. Proti zahodu se razteza Wimmera, svet prostranih njiv pšenice in pašnikov.
Jugovzhodna obala, ima sicer še vedno pomembno vlogo v industriji mlečnih izdelkov in predelavi lesa, je danes električna centrala Viktorije. Zaradi bogatih nahajališč rjavega premoga in nafte ter zemeljskega plina v Bassovem prelivu, je postalo to območje središče za proizvodnjo energije.

QUEENSLAND

Je dežela velikih nasprotij. Na tropskem severu so z deževnim gozdom poraščene gore, močvirja z mangrovami in lijakasta rečna ustja, v katerih prežijo na svoj plen krokodili. V nižini ob obali, kjer živi največ prebivalcev Queenslanda, gojijo sladkorni trst, tobak in pšenico. N planjavah v notranjosti domujejo ovce in govedo, v rudarskih predelih pa pridobijo velike količine boksita, svinca, cinka, bakra in srebra.


Queensland je vodilna turistična dežela. Pred njeno obalo se razteza Veliki koralni greben, kjer so čudoviti pogoji za potapljanje. Romantični otočki in obmorska letovišča imajo vedno dovolj obiskovalcev. Med glavna mesta Queenslanda spadajo Rockhampton-živinorejsko središče, Cairns in Townsille, izhodišči za koralni greben, in legendarno rudarsko mesto Mount Lisa.

TASMANIJA

Otok Tasmanija je zvezna država Avstralije. Njena površina je 68.332 km2. Na Tasmaniji živi približno 484.700 ljudi. Glavno in največje mesto Tasmanije je Hobart. Lega Tasmanije je 200 km južno od vzhodne strani (celine)Avstralije; ločuje ju Basov preliv. Tasmanija se promovira kot država narave zahvaljujoč svoji čisti in nepokvarjeni naravi saj 40% Tasmanije pokrivajo naravni rezervati, nacionalni parki in področja svetovne dediščine.

ZAHODNA AVSTRALIJA



To je največja država Avstralije, obsega približno tretjino vse avstralske celine. Velik del ozemlja zavzemajo Ravnina Nullarbor, Velika Viktorijina puščava, Gibsonova puščava in Velika peščena puščava. Na polpuščavskem območju se pase na milijone ovac in goveje živine. Pilbara na severozahodu države je najbogatejše nahajališče železove rude v Avstraliji. Vzhodno od Pertha leži eden največjih žitnih pasov, globje v notranjosti veliki rudniki zlata in niklja Kalgoorline in Kambalda.





Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Avstralija